Péče o bytový textil

Rady a návody jak správně pečovat o bytový textil. 


 

Péče o ložní prádlo:

Správné praní zatočí s roztoči

Ložní prádlo je důležité prát na dostatečně vysokou teplotu, aby došlo k dokonalému zneškodnění nežádoucích roztočů. 

Není však nutné prádlo vyvářet při každém praní, protože tak by se příliš brzy opotřebovalo. Ložní prádlo postačí prát při teplotě 60 °C, která dokonale postačí k odstranění roztočů.

Pokud chceme mít naprostou jistotu, nebo se v rodině vyskytuje alergik, můžete jednou za měsíc povlečení vyprat na vyvářku. 

Méně pracího prostředku znamená více

Pro důkladné vyprání lůžkovin není nutné přidávat hodně pracího prostředku, protože by mohlo dojít k jeho zbytečnému ulpívání na prádle. Aviváž prádlo příjemně zjemní, pokud však nechcete ještě více zatěžovat životní prostředí chemiemi, stejně jako aviváž poslouží obyčejný ocet.

Ložní prádlo by se mělo měnit častěji, než jsme tomu byli zvyklí v minulosti, tedy dětem a alergikům ideálně 1x za týden, jinak postačí 1x za dva týdny.

Pokud máte ložnici vybavenou pokrývkami z dutého vlákna, několikrát do roka je pro ještě lepší hygienu nutné vyprat i pokrývky na 40 °C.

Ne vždycky musíme žehlit

Po praní logicky následuje žehlení, které nepatří mezi oblíbené domácí práce většiny hospodyněk. Výrobci ložního prádla na to reagovali prodejem vylepšených materiálů ze stoprocentní česané bavlny, který se označuje jako mako-jersey nebo mako-satén.

Pokud se povlečení z těchto materiálů dobře pověsí, žehlení už není třeba.

Stejné je to pak i s krepovým povlečením, které je i podstatně levnější.

Bez žehličky se obejdou i prostěradla z bavlněného jersey nebo froté

Podložka jako trvalá součást ložního prádla

Potahy pod prostěradlo sloužící jako chrániče matrace jsou praktickými doplňky nejen do dětských postýlek, u dospělých matraci chrání například při nočním pocení.

Některé matrace mají vlastní snímatelné potahy, které lze bez problémů prát v pračce. Tak jak je matrace před provlhnutím chráněna shora, ideální podložkou je rošt, který brání jejímu vlhnutí vespod a zajišťuje dokonalou cirkulaci vzduchu.


 

Jak udržet ručníky a osušky stále hebké a nadýchané:

 

Aby byly ručníky a osušky stále stejně barevné, měkké a hebké jako při koupi, měli bychom vybírat kvalitní zboží a správně o ně pečovat. Při pořizování ručníků a osušek se zaměříme nejen na barvy a velikosti, ale také na gramáž, materiál a délku vláken.

Jedním ze základních parametrů, podle nichž budeme ručníky a osušky vybírat, je gramáž, neboli hmotnost na metr. Kvalitní výrobky mají číslo 450 g/m2 a vyšší. Hmotnost na metr čtvereční však není jediným důležitým ukazatelem, proto bereme v úvahu i délku vláken a smyček. Díky smyčkám vláken jsou ručníky nadýchané.

O stupni nadýchanosti rozhoduje výška vlasu. Dlouhý vlas je zvláště měkký, naopak krátký a hustý zajišťuje masážní efekt. Delší smyčka také zaručuje vyšší savost a absorpci vody. Takové ručníky lépe suší.

Mírné sražení po praní je normální

Ani koupě kvalitního ručníku nezaručí jeho měkkost, hebkost a stálobarevnost.

Péče o něj má svá pravidla

Před prvním použitím ručník dvakrát vypereme. Při praní se uvolní volná vlákna a ta zbylá se srazí a utáhnou. Ideální je sušení v sušičce, kde se volná vlákna od ručníku dobře oddělí, čímž se prodlouží jejich životnost.

Při nadměrném množství pracího prášku či gelu se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku nebo gelu naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny.

Samozřejmostí je oddělené praní podle barev a v prášcích a gelech k tomu určených. Univerzální prací prostředky obsahují bělicí substance a optické zesvětlovače, proto by se měly používat výlučně pro bílé froté ručníky.

Nepoužíváme aviváž, která na ručnících ulpí jako film a vlákna slepí k sobě. Ručníky tím významně ztratí nejen savost, ale i hebkost a měkkost. A díky změkčovačům se na ručnících tvoří žmolky.


 

Údržba a čistění výrobků z ovčí vlny

 

Údržba výrobků z ovčí vlny, aby Vám náš výrobek sloužil co nejdéle:

Vlas z ovčí vlny je přírodní materiál, který přijímá znečištění obtížněji. Údržba výrobků z ovčí vlny merino je pak velice jednoduchá, vlna má přirozenou schopnost se na čerstvém vzduchu vzpamatovat a ztratit zápach.

Podle Vašich možností větrejte vlněné deky na čerstvém vzduchu.

Pokud se rozhodnete vlnu povlékat, je to skutečně individuální volba, prodloužíte tím dobu potřeby čištění nebo praní. V rámci převlékání doporučujeme vlněné výrobky vyvětrat na čerstvém vzduchu.

Vlně prospívá, když ji vystavíte za mlhavého nebo vlhkého počasí vlhku, rozvěste vlněné výrobky na balkoně nebo na zahradě, vlna si sama natáhne vzdušnou vlhkost, která podporuje samočisticí schopnost vlny. Vlna má přirozenou schopnost se na čerstvém vzduchu vzpamatovat a ztratit různé zápachy.

Proto není doporučováno větrat a slunit vlněné deky, právě pro ztrátu lanolínu a vlhkosti.

Vlákno ovčí vlny na přímém slunci žloutne a křehne.

Doporučujeme občas Vaše lůžkoviny z ovčí vlny přeluxovat.

Doporučujeme jednou měsíčně vlhčit Vaše lůžkoviny speciálním prostředkem s obsahem lanolínu naředěným vodou, na rozprašování můžete použít nádobku s mechanickým rozprašovačem.

Jednou za rok doporučujeme Vaše lůžkoviny z ovčí vlny vyčistit nebo vyprat. Doporučujeme dávat přednost chemickému čištění před praním pro zachování nejlepšího původního vzhledu lůžkovin. Dalším důvodem je i váha výrobků při praní v ruce, protože ovčí vlna dokáže natáhnout veliké množství vody a výrobky jsou těžké. Pak je potřeba nechat výrobky ve vaně nebo v prádelně dostatečně odkapat. 

Vaše lůžkoviny doporučujeme prát ručně ve speciálním pracím prostředku s obsahem lanolínu. 

Regenerační přípravek pro praní ovčí vlny.

Lanolin, který prací prostředek obsahuje, napomáhá regenerovati vlnu, snižovat křehkost a lámavost vlněného vlasu a tím snižovat prašnost vlněných výrobků.

Ruční praní:

Lůžkoviny z ovčí vlny vložte do vody a zlehka properte.

Propláchněte vlažnou vodou maximálně 25 °C

Vlněné výrobky nechejte ve vaně odkapat, nedoporučujeme ždímat v pračce.

Rozvěste lůžkoviny ve volné přírodě, nesušte na přímém slunci.

Než lůžkoviny zcela uschnou, lehce je překartáčujte kartáčem na zvířecí srst. 

Při praní je důležité vyvarovat se změn teploty, to zapříčiňuje zplstnatění vlny, perte a proplachujte výrobky z ovčí vlny ve stejné teplotě vody.